Powikłania u pacjentów z koronawirusem nawet po 4 miesiącach

Powikłania u pacjentów z koronawirusem nawet po 4 miesiącach

Koronawirus a powikłania u pacjentów

Po ostatnich badaniach przeprowadzonych nad [b]koronawirusem[/b], naukowcy doszli do niepokojących wniosków. Powikłania po COVID-19 mogą pojawiać się nawet po [b]4 miesiącach[/b] od dnia odzyskania zdrowia. Dotyczy to zarówno osób, które przeszły chorobę bezobjawowo, jak i tych, które ciężej doświadczyły skutków pandemii.

Koronawirus przybiera na sile

Wirus nieustannie mutuje, dostosowując się do nowych warunków i przybierając na sile. Jego kolejne odmiany są odporniejsze na leki oraz mogą powodować poważniejsze problemy ze zdrowiem u ludzi w każdym wieku. Z ostatnich badań wynika, że pacjenci, którzy przeszli chorobę bez objawów również powinni starannie kontrolować stan swojego zdrowia.

Powikłania po koronawirusie

COVID-19 atakuje głównie system nerwowy człowieka, uszkadzając go i prowadząc do wielu komplikacji – od fizycznych, po psychiczne.
Nawet 4 miesiące po przebyciu infekcji może dojść do [b]utraty węchu[/b] lub [b]smaku[/b]. Zignorowanie tych symptomów może prowadzić do uszkodzenia [b]mięśnia sercowego[/b], [b]płuc[/b] oraz [b]nerek[/b]. Łagodniejszym skutkiem przejścia COVID-19 jest możliwość wystąpienia [b]zapalenia spojówek[/b].
Dodatkowym problemem jest wpływ koronawirusa na psychikę osoby zarażonej. Nawet pół roku po wyzdrowieniu mogą wystąpić takie powikłania jak [b]depresja[/b], [/b]ataki paniki[/b], [b]dezorientacja[/b], a nawet [b]częściowa utrata pamięci[/b].
Według statystyk zaprezentowanych przez amerykańskich naukowców, powikłania po bezobjawowym przejściu koronawirusa dotyczą blisko 70% ozdrowieńców.

Koronawirus na świecie

Sytuacja pandemiczna jest poważna na całym globie. Kolejne kraje decydują się na całkowity [b]lockdown[/b], aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Takie kroki podjęto już między innymi w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Na chwilę obecną łączna liczba osób chorych na COVID-19 na świecie przekroczyła [b]46 milionów[/b], z czego ponad [b]milion[/b] pacjentów zmarło, a wyzdrowiało [b]31 milionów[/b]. Warto pamiętać, że w przypadku koronawirusa [b]wyzdrowienie nie jest jeszcze całkowitym sukcesem[/b] i należy pilnie obserwować zachowanie swojego organizmu, aby w porę dostrzec niepokojące objawy i uniknąć niebezpiecznych powikłań.